Upravit stránku

Analogové hodinky
Analogové hodinky jsou takové, které zobrazují čas pomocí ruček. Obvykle jde o hodinovou, minutovou a vteřinovou ručku. Někdy nemusíme na hodinkách najít všechny tři typy, stačí i dvě, nebo dokonce jediná ručka, jako na modelu PRIM MASARYK. Některé hodinky mají naopak ručky čtyři, například PRIM KAREL IV.

Antireflexní sklíčko
Pokud mají hodinky sklíčko opatřené antireflexní vrstvou, budou skvěle čitelné i za přímého slunečního světla. Antireflex zabrání nežádoucím odleskům.

ATM (Atmosféra)
Toto označení se používá pro upřesnění vodotěsnosti hodinek. Zjednodušeně lze říct, že 1 ATM odpovídá tlaku v hloubce 10 metrů. Hodnoty jsou měřeny v ideálních laboratorních podmínkách, nejedná se tedy o reálnou hloubku. 10ATM/100M je nejnižší stupeň pro potápěčské hodinky

Automaty, automatické hodinky
Hodinky s mechanickým strojkem s automatickým nátahem. Není potřeba je dotahovat přes korunku, dotahují se „automaticky“, pohybem ruky, který rozhýbává rotor – součást hodinového strojku, která natahuje pero – hnací pružinu, jejíž odvíjení uvádí hodinky do chodu. Pokud necháme hodinky nějakou dobu v klidu, nebo rukou dostatečně nehýbeme, strojek se zastaví.

Bicolor
Kombinace dvou různých materiálů – kovů. Časté je spojení nerezové oceli s různými typy zlata. Vypadá velmi efektně a používá se na dámských i pánských hodinkách. Příkladem jsou třeba hodinky z limitované edice PRIM TRAKTOR bicolor nebo PRIM ICONIC.

Číselník
Někdy nesprávně nazývaný ciferník. Má zásadní vliv na design hodinek. Je chráněný sklíčkem hodinek a umožňuje odečet času. U analogových hodinek se na něm nachází ručky. Číselníky máme ploché, anebo bombírované. Typy jsou tištěné, skládané, smaltované, skládané a galvanoplastické.

Damasko, damašek
Damašek (damašková ocel) je označení pro materiál, který se skládá z minimálně dvou ocelí a tvoří ruzné vzory. V ELTON hodinářská používáme titanový damašek, který můžeme při finální fázi výroby barvit do různých odstínů pomocí zahřívaní na různé teploty.

Datumovka, datumové okno
Ukazatel data bývá v malém okénku, umístěném na různých místech na číselníku, nejčastěji na pozici indexu 3 nebo 6. Ukazuje zpravidla den v měsíci, nebo den v týdnu (Day-Date). Bývá na jednom nebo dvou datových věncích. Datumové věnce se někdy využívají k individualizaci hodinek, čísla mohou nahradit symboly, loga, monogramy a podobně.

výroba číselníku, jpg
výroba číselníku, jpg
výroba číselníku, jpg
výroba číselníku, jpg

Digitální hodinky
Hodinky poháněné baterií, neboli elektronické hodinky, které čas zobrazují pomocí digitálního displeje. V minulosti se i v továrně v Novém Městě nad Metují vyráběly „digitálky“ PRIM.

Dýnko
Zadní víčko, spodní část pouzdra hodinek, kterým je uzavřen přístup ke strojku. Může být plné, nebo průhledné, které umožňuje průhled na strojek. Můžou být naklapávací, závitové a na šroubky.

Frekvence
Frekvence setrvačky - oscilátoru mechanických strojků udává, kolikrát za sekundu dojde k pohybu soukolí strojku, tedy rozvinutí hnacího kola. Číslo označuje přesnost chodu hodinek, obecně platí, že čím je vyšší, tím je vyšší i přesnost.

In-house
Takto označujeme především strojky, ale i další součástky hodinek, které si značka vyrábí sama. Vyrábět mechanické strojky in-house („pod jednou střechou“) si mohou dovolit jen některé značky a jde o prestižní záležitost. ELTON hodinářská se do této výjimečné společnosti řadí se svou modelovou řadou PRIM Manufacture 1949.

Kabošon (cabochon)
Ozdobný drahý kámen vybroušený do polokoule, nejčastěji zasazený do korunky. Nejdeme ho například u modelu PRIM BEATA nebo limitované edice PRIM KAREL IV.

Kalibr
Označení konkrétního hodinkového strojku dané firmy, slouží i k identifikaci strojku použitého v určitých hodinkách. Například PRIM kalibr 93.00, PRIM kalibr 98.00 a podobně. Někdy se slovo kalibr používá i obecně jako označení mechanického hodinkového strojku.

Komplikace
Hodinářskou komplikaci mechanických hodinek rozumíme jakoukoli další funkci strojku nad rámec zobrazování času. Může to být i například zobrazení datumu. Čím více komplikací, tím složitější strojek. 

Korunka
Korunka slouží k nastavování času, popřípadě data, dne v týdnu a dalších hodnot. Většinu mechanických hodinek můžeme korunkou také natahovat, samozřejmě především hodinky s ručním nátahem, které se bez pravidelného dotahování korunkou zastaví. Pro nastavování dalších hodnot je korunku potřeba povytáhnout. Korunka je také estetickým prvkem hodinek, je možné ji individualizovat monogramem, piktogramem nebo třeba drahými kameny.

Ložiskové kameny (rubíny)
Otáčivé díly (hřídele a pastorky) mechanických hodinek jsou nejčastěji  uloženy v kamenech. Dříve se používaly skutečné drahokamy, dnes se jedná o syntetické. Jde o jednu z mála součástek, které naše novoměstská manufaktura nakupuje u externího dodavatele. Zjednodušeně by se dalo říci, že čím víc kamenů strojek má, tím je kvalitnější. Snižují tření součástek a tím se prodlužuje jejich životnost. Obvyklý počet kamenů je 17- 42. Tuto informaci najdeme uvedenou u většiny hodinek na číselníku, pouzdře nebo přímo na strojku.

Luminiscence (lumi)
Luminiscence umožňuje odečet času v horších světelných podmínkách. Nejčastěji se speciální luminiscenční hmotou vykrývají ručky nebo indexy na číselníku.
 
Luneta
Obvodový kroužek pouzdra hodinek umístěný kolem číselníku. Může být pevný nebo pohyblivý, kdy aretace (otočení) může být jedním nebo i oběma směry. U potápěčských hodinek, jako jsou například PRIM POTÁPKY je luneta vždy otočná pouze jedním směrem, aby nedošlo k náhodnému pootočení a tím zkreslení času, stráveného pod vodou.

Magnetismus
Magnetické pole je zejména dnes vyzařováno celou řadou zdrojů (mobilní telefony, tablety, ale i magnetické spony aktovek a kabelek). Jeho vliv může negativně ovlivnit chod mechanického strojku, především jeho přesnost. Zvláště náchylný na vliv magnetického pole je vlásek mechanických hodinek. Výrobci se tedy snaží vlivům magnetismu zabránit, zejména volbou speciálních materiálů. Pokud má zákazník problémy s přesností strojku, je vhodná kontrola. Hodinář umí hodinky odmagnetizovat pomocí speciálního přístroje.

Mechanické hodinky
Mechanické hodinky pracují na základě mechanických součástek. Nepohání je žádné elektronické součástky (elektronické obvody, motorky ani baterka). Základní dělení je na mechanické hodinky s automatickým nátahem (dotahují se pohybem ruky, který roztočí rotor) a mechanické hodinky s ručním nátahem, které rotor nemají a je potřeba pravidelně ručně natahovat korunkou. 

Můstek 
Základní součástka mechanického strojku. Plochá, tenká kovová destička, do které jsou umístěna kola.

Náramek 
Náramků je celá řada druhů. U společenských hodinek převládá kožený řemínek (řemen) nebo náramek složený z kovových článků, kterému říkáme také „tah“. Sportovní modely hodinek se nejčastěji nosí na kaučukovém nebo velmi odolném látkovém náramku, nazývaném NATO STRAP

Natahovač hodinek
Velmi užitečný přístroj pro majitele vícero automatických hodinek. Napodobuje a nahrazuje pohyb ruky ve chvíli, kdy nejsou nošené. Díky tomu jsou hodinky vždy připravené k nošení a mechanický strojek optimálně pracuje. Natahovače se vyrábí v různých designech, pro jedny i více hodinek a jsou i praktickou schránkou pro uložení hodinek.

výroba číselníku, jpg
výroba číselníku, jpg
montáž hodinek.jpg
montáž hodinek.jpg

Novoměstský brus
Ozdobný brus na strojku ve tvaru spirály, charakteristický pro české hodinky PRIM z manufaktury v Novém Městě nad Metují.

Nožky
Nožky jsou součást pouzdra hodinek, sloužící k uchycení řemínku pomocí stěžejek nebo šroubků. 

Odchylka chodu
Odchylka chodu hodinek udává odchylku od přesného času, nejčastěji v řádech vteřin za jeden den nebo měsíc. Mechanické hodinky mohou mít odchylku až desítky vteřin denně, v závislosti na konkrétním tipu strojku. In-house mechanické strojky PRIM mají odchylku chodu -6/+28. Quartzové (bateriové) strojky mají odchylku jednotky či desítky vteřin za měsíc. 

Pero (hnací pružina)
Základní součástka mechanických hodinek, spirálovitá pružina uložená v pérovníku. Natahováním pomocí korunky (manuální nátah) nebo pohybem rotoru (automatický nátah) se pero navíjí. Svým odvíjením díky pružnosti materiálu, ze kterého je vyrobeno, roztáčí pérovník a ten dále roztáčí soukolí. Jde tedy o hnací sílu mechanického strojku. Na délce pera závisí i rezerva chodu.

Pérovník
Součástka mechanických hodinek, ve které je navinuto pero. 

Pouzdro
Pouzdro je část hodinek, která chrání strojek. Tvar pouzdra určuje tvar a design hodinek. V pouzdru je uložen číselník, krytý sklíčkem. Pouzdro je nejčastěji kovové (nerezová ocel, titan, bronz, drahé kovy), může být i keramické či plastové.

PVD 
PVD (Physical Vapour Deposition) je druh povrchové úpravy kovových částí hodinek (pouzdra nebo korunky, ale i součástí strojku). Ve vakuu se odpaří/odpráší z pevné látky mikročástečky a ty se pod vysokým tlakem nanáší na povlakovaný materiál, se kterým se spojí. Díky tomu dokonale kopírují povrch a stanou se přímo součástí kovu. Nehrozí tak, že se vrstva z povrchu hodinek začne sloupávat. Touto úpravou se zvyšuje odolnost proti poškrábání, korozi a vnějším vlivům.  

Quartzové/bateriové hodinky
Quartzový strojek nepohání mechanické soukolí, ale baterie (akumulátor). Přesnost zajišťuje výbrus z křemene, neboli quartz. Mohou být analogové, digitální nebo kombinované. Jsou přesnější než mechanické a obecně také odolnější. Quartzové hodinky od ELTON hodinářská jsou označené jednoduchým logem PRIM a osazené strojkem značky RONDA od renomovaného švýcarského výrobce.

Rezerva chodu
Rezerva chodu udává dobu, po kterou fungují plně natažené mechanické hodinky bez dalšího zásahu. Po jejím uplynutí se hodinky zastaví a je nutné je opět natáhnout. Obvyklá doba je 40 hodin, setkáme se ale i se strojky s rezervou výrazně vyšší. Manufakturní strojky PRIM Manufacture 1949 mají rezervu minimálně 48 hodin. Nejpřesněji jdou hodinky obvykle při plném až polovičním nátahu, potom se může odchylka zvyšovat.  

Rotor
Součástka mechanického strojku s automatickým nátahem. Jde o kovový půlkruh, pomocí kterého se natahuje pero v pérovníku. Pohybem ruky, nebo ve speciálním natahovači, se mění poloha hodinek a tím i rotoru. Ten se na základě své váhy otáčí kolem osy a tím se strojek průběžně dotahuje. 

Ručky
Ručky (nesprávně také ručičky) u analogových hodinek ukazují čas. Nejběžněji najdeme hodinovou, minutovou a sekundovou, mohou se objevovat i ručky 24 hodinové a další druhy. Ručky mohou mít různé tvary a barvy, lze je také individualizovat podle přání.

Setrvačka
Setrvačka, hovorově „nepokoj“, je oscilátorem mechanických hodinek. Jeho funkcí je udávat hodinkám přesné tempo. Je tvořena plochou pružinou (vláskem), která dodává setrvačce energii, a věncem na hřídeli, tedy setrvačnou hmotou.  Setrvačka bývá někdy nazývána srdcem hodinek. U některých modelů se na ni můžeme podívat přes prosklené dýnko.

Skeleton
Skeletonované hodinky mají odkrytý a často také různě zdobený strojek. Číselník obvykle chybí, strojek je tedy možné obdivovat ze všech stran.

Sklíčko
Sklíčko chrání číselník hodinek. Má různý tvar - rovné, sférické nebo cylindrické. Sklíčko může být minerální nebo i plastové (například u historických modelů), nejkvalitnější je však sklo safírové.  

Stěžejka
Malá dutá trubička, zakončena pružinkami, pomocí které je upevněn náramek k nožkám pouzdra hodinek.

Subciferník (subčíselník, subdial)
V závislosti na komplikacích hodinek zobrazují pomocné číselníky různé informace. Subčíselník s mimostřednou vteřinovou ručkou je charakteristický například pro českou hodinářskou ikonu – model PRIM ORLÍK.

Šroubovací korunka
U některých hodinek (potápěčských či se zvýšenou voděodolností) má korunka závit. Díky tomu lépe chrání hodinky proti vniknutí vody. Při nastavování času nebo data je potřeba ji vyšroubovat a pak teprve povytáhnout. Následně je pro zachování voděodolnosti nutné korunku opět plně zašroubovat.

Vlásek
Vlásek je plochá svinutá pružina, která je vnitřním koncem upevněna na setrvačku. Umožňuje její kmitání tam a zpět a tím dává hodinkám určité tempo. Prodloužením nebo zkrácením účinné délky vlásku může hodinář upravit chod hodinek. Vlásek je nejjemnější součástka hodinek (může být tenký jako lidský vlas).

Voděodolnost hodinek
Hodnota voděodolnosti nám říká, do jaké míry jsou hodinky chráněné proti vniknutí vody hodinky disponují. Uvádí se nejčastěji v metrech (M), barech (BAR) nebo atmosférách (ATM).

Rozlišení pro základní orientaci:
Vlhkotěsné – hodinky zvládnou jen běžnou vlhkost vzduchu 
3 ATM (30 M) – hodinky vydrží běžné mytí rukou, mrholení, nejsou určeny do vody
5 ATM (50 M) – hodinky zvládnou sprchu nebo déšť, nedoporučuje se s nimi plavat
10 ATM (100 M) – hodinky určené pro plavání, případně mělké potápění
20 ATM (200 M) – hodinky na rekreační potápění (cca do 40 metrů reálné hloubky)

montáž hodinek.jpg
montáž hodinek.jpg

Tento web využívá cookies

Pro chod webu jsou nezbytně aktivovány esenciální soubory cookies. Pro plnohodnotné poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti jsou však nutné povolit i volitelné cookies. Kliknutím na následující tlačítko, je zapnete. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti