Upravit stránku

LIMITOVANÁ EDICE PRIM ORLÍK TITAN

Novinka připomíná vojenskou historii ikonického modelu

Aktuální limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN je poctou původnímu iniciátorovi vzniku legendárních hodinek ORLÍK, tedy československé armádě. Design modelu se proto nese v netradičním armádním vzhledu. Původní hodinky PRIM ORLÍK byly v závodě v Novém Městě nad Metují vyrobeny v polovině 60. let 20. století. Podle zadání měly tyto hodinky, určené pro průzkumné jednotky, splňovat na svou dobu náročné požadavky. Armáda kladla důraz zejména na odolnost, přesnost a viditelnost. Aby se přesvědčili o splnění úkolu, podrobili vojáci hodinky náročným a někdy značně neobvyklým zkouškám. Kromě toho, že byly hodinky vojáky používány při všech denních činnostech, přežil ORLÍK také shoz padákem, pád na betonovou podlahu a dokonce 10 000 hodů kulečníkovou koulí. 

Testování probíhalo i v extrémních podmínkách, někdy ne zcela úmyslně. „Hodinky byly zamrznuty v ledu a při rozehřívání vystaveny teplotě varu 2 – 3 minuty, protože se na ně zapomnělo,“ píše se například v armádních protokolech. Nutno říci, že primky ve všech zkouškách obstály. Postupně bylo pro armádní potápěče vyrobeno 300 kusů modelu PRIM ORLÍK.

Armáda původně požadovala 600 kusů, vzhledem k nedostatku speciální nerezové oceli na pouzdro hodinek však nebyl výrobce schopen požadavku vyhovět. Ověřovací série byla armádě předána 25. listopadu 1965. Na svou dobu šlo o mimořádné hodinky z hlediska technologie i designu. V této podobě již národní podnik ELTON hodinky pro žádného zákazníka nevyrobil.

Také to přispělo ke vzniku československé hodinářské ikony.

Objevte více >